Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Czytaj więcej o polityce prywatności.
KASZËBË BASZKA Ogólnopolski Portal Baśkarzy

     baner-mojusz18-MGS          baner-chelmz18

Ugoszcz. Franciszek Kortas zdobył Szablę Wybickiego.

ugoszcz franciszek kor

3 maja 2017 roku w Ugoszczy w Domu Kultury, odbył sie się turniej patriotyczny o Szablę Wybickiego. Zwycięzcą turnieju został i zdobywcą repliki szabli z XVIII wieku zostal Franciszek Kortas – Borawiacy Chojnice oraz zespół Team Chełmża.

Turniej był rozgrywany wg obowiązujących przepisów gry - Baszka Méster Sport, z asem serce – tzw. „Czerwona Baśka”. Zawodniczki oraz zawodnicy rozegrali 5 rund po 32 rozdania. Podczas turnieju, dla uczenia 3 maja zostały odśpiewane 3 hymny – jedyny taki dzień w roku o Szablę Wybickiego. Turniej upamiętnia Józefa Wybickiego urodzonego w Będominie, autora słów do hymnu narodowego.

Szablę Wybickiego zdobył Kortas Franciszek - Borowiacy Chojnice. Drugie miejsce zdobył Pokładowski Marian - Chełmża Team. Na trzecim miejscu sklasyfikowano Okrój Huberta z zespołu Ewa+  trzech Kościerzyna. Najlepszą zawodniczką została Joanna Czapiewska – Sól Wieliczka.

Turnie par wygrali Pokładowski Marian i Sikorski Henryk - Chełmża Team. Drugie miejsce zdobyła para Szczupak 12 Brzozówka - Olejniczak Benedykt i Gil Janusz. Trzecie miejsce zdobyła para Kulas Roman i Żmuda Trzebiatowski Darek - Orły Klawkowo.

Najlepszym zespołem turnieju o Szablę Wybickiego została Chełmża Team – kpt. Szutkowski Piotr, Pokładowski Marian, Sikorski Henryk Tietz Roman. Drugie miejsce zajęła Kontra Silno – kpt. Szczepan Gałązka, Antkiewicz Stanisław, Miłaszewski Roman, Szyszka Zbigniew. Trzecim zespołem turnieju została Baszta Bytów – kpt. Paszke Ireneusz, Bołtroczyk Maria, Ekman Kazimierz, Malek Tadeusz. Kolejne miejsca zajęły następujące zespoły: Hotel Zamek Gniew, Zacisze Mosty, Wicko Rodzinka, Szczupak 12 Brzozówka, Orły Klawkowo, Skowronki Kinice, Baśka Białogóra.

Patronem Szabli Wybickiego w ramach Święta Konstytucji 3 Maja, był Przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego – Jan Kleinszmidt.

 

Wyniki znajdują się tutaj

 

 

 

Gwiazdor futbolu w szponach hazardu.

gwiazdor futbolu

Arda Turan znalazł się na cenzurowanym w kolorowej prasie. Gracz Barcy stracił fortunę w jednym z kasyn w stolicy Katalonii.

Arda Turan po zakończeniu sezonu w La Liga udał się do kasyna w Barcelonie, gdzie miał stracić dużą kwotę pieniędzy - dowiedziało się Catalunya Radio. Według relacji informatora stacji radiowej, turecki piłkarz "Dumy Katalonii" po przegraniu pewnej sumy próbował się odegrać i postawił wszystkie pieniądze, jakie miał przy sobie.

Nie miał jednak szczęścia. - Turan stracił fortunę w barcelońskim kasynie - można przeczytać w "El Periodico". Hiszpańskie media nie podają ile stracił zawodnik Barcelony, ale podkreślają, że może chodzić o bardzo duże pieniądze.

Zdaniem dziennikarza Xaviego Camposa, przegrana w kasynie miała mocno naruszyć majątek 30-letniego sportowca. Na liście płac w klubie z Camp Nou za ubiegły sezon Turan - z zarobkami na poziomie 4 mln euro rocznie - znalazł się na dziesiątym miejscu.

Kilka dni temu gwiazdor futbolu znalazł się w centrum skandalu, do którego doszło w samolocie, lecącym z turecką kadrą z meczu w Macedonii (wynik 0:0). Reprezentant Turcji miał zaatakować dziennikarza, który poruszył temat premii finansowych w eliminacjach do Euro 2016.

Źródło https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/693494/gwiazdor-barcelony-w-szponach-hazardu-przegral-duze-pieniadze-w-kasynie

MŚ w brydżu - Polacy Mistrzami Świata.

brydz polacy mistrzami swiata

fot. KoeppiK/Wikipedia CC-BY-SA 3.0

 

Polacy po raz pierwszy w historii mistrzostw świata w brydżu sportowym zdobyli złoty medal. W finale najważniejszego turnieju, jakim jest Bermuda Bowl pokonali w Madrasie (Chennai) reprezentację Szwecji 308:293.

DWHelena logo-main-2 

cc09 o

 

Logo_OPO_Cetniewo-male.jpgbk.jpgchelmza.jpggck.jpgkontra.jpgksks.jpgpuck.jpgskj70.jpgwlks.jpgwolsztyn.jpgzkpjpg.jpg