Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Czytaj więcej o polityce prywatności.
KASZËBË BASZKA Ogólnopolski Portal Baśkarzy

Grajmy w Baśkę – idzie jesień

grajmy w baske idzie jesien

Benedykt Mieszczak - gość naszej redakcji zachęcał do gry w baśkę. Fot. Piotr Pankanin

Od ubiegłego roku grupa entuzjastów gry w baśkę, wywodzących się z Więcborka i Sępólna, bierze udział w profesjonalnych rozgrywkach i zanotowała już znaczące sukcesy.

17 kwietnia podczas trzeciej Masters Kaszëbë w Ostrowitem nasi zawodnicy wygrali wszystko, co było do wygrania. W turnieju sklasyfikowano 145 zawodników i 36 drużyn. Zespół występuje pod nazwą Bemix Więcbork, a jej kapitanem jest oczywiście Benedykt Mieszczak. Gra w baśkę najpopularniejsza jest tam, skąd się wywodzi, czyli na Kaszubach, ale dlaczego nie przywrócić jej w powiecie sępoleńskim? Przecież jeszcze 20 lat temu w naszych domach przez całe popołudnia i noce grano w baśkę. Razem z Benedyktem Mieszczakiem i grupą jego przyjaciół chcielibyśmy, aby ta karciana gra wróciła na Krajnę.

Benedykt Mieszczak do tej pory był kojarzony głównie z brydżem, ale jak mówi: „wzięła go baśka”. Zresztą trudno się dziwić, jego żona ma na imię Barbara. – To jest prawdziwe szaleństwo. W największych turniejach bierze udział po 400 osób. Nie jest to gra na pieniądze. Jest punktacja, komputer, rankingi, sędziowie. Najwięcej imprez jest na Kaszubach. Rozgrywany jest Puchar Kaszub i Puchar Polski. Naliczyłem tam 16 różnych lig. Zbiera nas się coraz więcej i gramy. Mało powiedziane, my wygrywamy. Są też ludzie z Sępólna, dojdą następni. W ubiegłym roku pojechaliśmy z Piotrem Kliszewskim na taki rekonesans do Brus, gdzie rozgrywano turniej w ramach Pucharu Polski. Grało tam 200 osób. Zajęliśmy tam wysokie miejsca i wtedy mnie wzięło. Wzięliśmy udział w kolejnych turniejach. Bywało raz lepiej, raz gorzej. To są naprawdę wielkie turnieje. Gospodarzem jest zawsze wójt, starosta albo poseł z tego regionu. Są nagrody w postaci telewizorów, jest poczęstunek. Kaszubi przychodzą w strojach regionalnych. Gramy 4 rundy po 50 minut. Podliczenie wyników trwa 15 minut. Prowadzi się trzy klasyfikacje: indywidualną, par i drużynową. U nas jest popularna tak zwana „czarna baśka”, ale my gramy w czerwoną. To jest naprawdę świetna zabawa. Marzy mi się, aby u nas też tak było – mówi Benedykt Mieszczak opromieniony niedawnym sukcesem w trzeciej eliminacji Pucharu Kaszub rozgrywanej w Ostrowitem. Tutaj zawodnicy Bemixu zdeklasowali rywali. Klasyfikację indywidualną na 145 zawodników wygrał Roman Grabowski, a Piotr Kliszewski był trzeci. W klasyfikacji par wygrała para Bemixu, Roman Grabowski – Józef Kotek. Klasyfikację drużynową i nagrodę główną turnieju, Kosznajder Baszka zdobył oczywiście Bemix z kapitanem Benedyktem Mieszczakiem.

Chodzi o to, aby baśkę przywrócić na naszym terenie. Osób reprezentujących starsze pokolenie, które potrafią w nią grać, w naszym powiecie nie brakuje. Nasza redakcja wspólnie z Benedyktem Mieszczakiem i jego kolegami chce zachęcić do tej gry i przyczynić się do organizacji regularnych rozgrywek. Do tego nie potrzeba żadnych pieniędzy. Wystarczy kilka stolików w świetlicy wiejskiej i 16 kart, które kosztują złotówkę. Pomysłów jest kilka. Można na przykład zorganizować rozgrywki w sołectwach. Można zorganizować Grand Prix Krajny z turniejami w Sępólnie, Więcborku, Kamieniu i Sośnie.

http://krajna.com.pl/a/grajmy-w-baske/print

 

 

Polski pokerzysta wygrał prestiżowy turniej i zarobił ponad 1 mln euro

polski pokerzysta wygr

Piotr Nurzyński wygrał turniej EPT w Barcelonie i zarobił ponad 1 mln euro. Polak pokonał w całej rywalizacji niemal 2 tys. zawodników!

Gwiazdor futbolu w szponach hazardu.

gwiazdor futbolu

Arda Turan znalazł się na cenzurowanym w kolorowej prasie. Gracz Barcy stracił fortunę w jednym z kasyn w stolicy Katalonii.

Arda Turan po zakończeniu sezonu w La Liga udał się do kasyna w Barcelonie, gdzie miał stracić dużą kwotę pieniędzy - dowiedziało się Catalunya Radio. Według relacji informatora stacji radiowej, turecki piłkarz "Dumy Katalonii" po przegraniu pewnej sumy próbował się odegrać i postawił wszystkie pieniądze, jakie miał przy sobie.

Nie miał jednak szczęścia. - Turan stracił fortunę w barcelońskim kasynie - można przeczytać w "El Periodico". Hiszpańskie media nie podają ile stracił zawodnik Barcelony, ale podkreślają, że może chodzić o bardzo duże pieniądze.

Zdaniem dziennikarza Xaviego Camposa, przegrana w kasynie miała mocno naruszyć majątek 30-letniego sportowca. Na liście płac w klubie z Camp Nou za ubiegły sezon Turan - z zarobkami na poziomie 4 mln euro rocznie - znalazł się na dziesiątym miejscu.

Kilka dni temu gwiazdor futbolu znalazł się w centrum skandalu, do którego doszło w samolocie, lecącym z turecką kadrą z meczu w Macedonii (wynik 0:0). Reprezentant Turcji miał zaatakować dziennikarza, który poruszył temat premii finansowych w eliminacjach do Euro 2016.

Źródło https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/693494/gwiazdor-barcelony-w-szponach-hazardu-przegral-duze-pieniadze-w-kasynie

DWHelena logo-main-2 

cc09 o

 

Logo_OPO_Cetniewo-male.jpgbk.jpgchelmza.jpggck.jpgkontra.jpgksks.jpgpuck.jpgskj70.jpgwlks.jpgwolsztyn.jpgzkpjpg.jpg