Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Czytaj więcej o polityce prywatności.
KASZËBË BASZKA Ogólnopolski Portal Baśkarzy

       baner-MP-Szemud-17          baner-gniewino-17-PB

Zygmunt Kozica z Darnowa zdobył szablę gen. Dezyderego Chłapowskiego.

zygm kozi z darn modified

W dniu 3 maja 2017 r. w sali gimnastycznej przy Szkole Filialnej im. Dezyderego Chłapowskiego w Turwi odbył się I turniej kopa sportowego o szablę generała Dezyderego Chłapowskiego.

Turniej został zorganizowany z inicjatywy sołtysa i rady sołeckiej wsi Turew,  przy  pomocy członków Kościańskiego Stowarzyszenia Kopa Sportowego we współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Kościanie.  

Dezydery Chłapowski przez całe swoje życie związany był z Turwią, gdzie  urodził się w 1788 roku i zmarł 27 marca 1879 roku. Pochowany został na cmentarzu w Rąbiniu. Długie i bogate było życie generała Dezyderego Chłapowskiego. Człowieka uniwersalnego, który równie sprawnie jak szablą operował rolniczym pługiem. I to właśnie ta druga umiejętność zapewniła mu jedno z najwyższych miejsc w wielkopolskiej historii.

Patronat honorowy na turniejem objęła Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Pani Zofia Szalczyk, która ufundowała replikę szabli. Puchary dla czołowych zawodników ufundowali radny Rady Gminy Kościan - Pan Tomasz Klem, sołtys wsi Turew - Pan Michał Buchert, dyrektor OSiR-u  Kościan – Pan Artur Opas i Kościańskie Stowarzyszenie Kopa Sportowego.

W Turwi zjawiło się 164 miłośników tej karcianej gry z całej Wielkopolski.  Turniej wygrał Zygmunt Kozica z Darnowa zdobywając szablę. Kolejne miejsca zajęli: 2. Piotr Buchert z Czempinia, 3. Oskar Walenciak z Jasienia, 4. Jacek Michalski z Krzyżanowa, 5.  Tomasz Nabzdyk z Krotoszyna, 6. Czesław Jurga z Kościana, 7. Sławomir Troszczyński z Międzychodu, 8. Marian Jędryczka z Borku Wlkp., 9. Jerzy Kortus z Kluczewa, 10. Karol Lemański ze Starego Bojanowa.  Klasyfikację pań wygrała Klaudia Wojtkowiak z Kościana.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężył zespół Żubry Jasień, w składzie - kpt. Mirosław Kaźmierczak, Oskar Walenciak, Daniel Walenciak i Stanisław Raczkowski, przed Manieczkami – kpt. Jacek Michalski, Zbigniew Jakubiak, Ryszard Borowczyk i Zenon Nowaczyk. Trzecie miejsce zajęła drużyna Kościan I - kpt. Dawid Boroń, Waldemar  Kosiński, Marian Jędryczka i Marek Mikołajczak.

Puchar dla najlepszego zawodnika z Turwi  ufundowany przez PH Maria Prałat, odebrał Zbigniew Sikora. Organizatorzy przygotowali 5 pucharów i 40 nagród dla czołowych zawodników  w klasyfikacji indywidualnej i pierwszej zawodniczki w klasyfikacji kobiet oraz  członków trzech najlepszych drużyn.

- Turniej był udany przede wszystkim ze względu na dużą frekwencję, która przerosła nasze oczekiwania i konieczne było dostawienie  dodatkowych stołów. Udało się jednak  wszystko spiąć organizacyjnie. W imieniu wszystkich uczestników turnieju sołtysowi i radzie sołeckiej oraz paniom przygotowującym poczęstunek składam serdeczne podziękowania za przygotowanie i obsługę imprezy. Mam nadzieję, że taki turniej z nutką naszej wielkopolskiej historii wejdzie na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez KościańskieStowarzyszenie Kopa Sportowego.

 

Info - Grzegorz Ratajczak

 

Wyniki znajdują się tutaj

 

 

 

MŚ w brydżu - Polacy Mistrzami Świata.

brydz polacy mistrzami swiata

fot. KoeppiK/Wikipedia CC-BY-SA 3.0

 

Polacy po raz pierwszy w historii mistrzostw świata w brydżu sportowym zdobyli złoty medal. W finale najważniejszego turnieju, jakim jest Bermuda Bowl pokonali w Madrasie (Chennai) reprezentację Szwecji 308:293.

Cristiano Ronaldo dołącza do PokerStars!

ze swiata kart ronaldo

Gran Derbi w pokerze? Teraz to możliwe! Po tym, jak do grona członków zespołu PokerStars dołączył piłkarz Barcelony Neymar, teraz powody do radości mają również kibice Realu Madryt bowiem z pokerroomem związała się jego największa gwiazda!

 

DWHelena logo-main-2 

cc09 o

 

bk.jpgchelmza.jpggck.jpgkontra.jpgksks.jpgpremia_s.jpgpuck.jpgskj70.jpgwlks.jpgwolsztyn.jpgzkpjpg.jpg