Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Czytaj więcej o polityce prywatności.
KASZËBË BASZKA Ogólnopolski Portal Baśkarzy

Ireneusz Tomowiak wygrał III turniej kopa sportowego o szablę gen. Dezyderego Chłapowskiego.

W dniu 3 maja 2019 r. w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej im. Dezyderego Chłapowskiego w Turwi odbył się III turniej kopa sportowego o szablę generała Dezyderego Chłapowskiego.

Turniej jest zorganizowany z inicjatywy sołtysa i rady sołeckiej wsi Turew, przy pomocy Kościańskiego Stowarzyszenia Kopa Sportowego.

Dezydery Chłapowski przez całe swoje życie związany był z Turwią, gdzie urodził się w 1788 roku i zmarł 27 marca 1879 roku. Pochowany został na cmentarzu w Rąbiniu. Długie i bogate było życie generała Dezyderego Chłapowskiego. Człowieka uniwersalnego, który równie sprawnie jak szablą operował rolniczym pługiem. I to właśnie ta druga umiejętność zapewniła mu jedno z najwyższych miejsc w wielkopolskiej historii.

Patronat honorowy na tegorocznym turniejem objął Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb, który ufundował replikę szabli. Puchary dla czołowych zawodników ufundowali : Radny Rady Gminy Kościan - Tomasz Klem, sołtys wsi Turew Michał Buchert oraz przedsiębiorca z Turwi Maria Prałat.

W Turwi zjawiło się w sumie 144 miłośników tej karcianej gry w tym cztery panie.

Odnotować należy uczestnictwo w turnieju kol. Bogdana Czapiewskiego, który przyjechał do Turwi aż z Wieliczki.

Turniej wygrał Ireneusz Tomowiak – TIR Boszkowo, który uzyskał 19 pkt. dużych i 124 pkt. małych zdobywając szablę.

Kolejne miejsca zajęli: 2. Ryszard Borowczyk – Jeziorany Śrem, 3. Artur Tomczak – Turewiacy Turew, 4. Zbigniew Sikora – ASY Donatowo, 5. Stanisław Majchrzak – ASY KIER Kościan, 6. Aleksander Majsnerowski – SOB-METAL Jutrosin, 7. Jarosław Melcer – WIATRAKI Śmigiel, 8. Antoni Hertmanowski – ASY Donatowo, 9. Bronisław Stachowiak – TEAM Jagoda Kościan, 10. Zbigniew Małyszka – Jeziorany Śrem.

Klasyfikację pań wygrała Maria Prałat – Turewiacy Turew.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężył zespół Jeziorany Śrem w składzie : Ryszard Borowczyk, Zbigniew Małyszka, Andrzej Jurga i Franciszek Klak, wyprzedzając ASY Karsy – Krzysztof Stasiak, Ryszard Nawrocki, Stanisław Śniegocki i Gabriel Borecki. Trzecie miejsce zajęła drużyna TIR Boszkowo, którą reprezentowali Ireneusz Tomowiak, Tadeusz Krysztof, Marian Kasprzak i Józef Szymański.

W klasyfikacji par najlepszym okazał się duet Ryszard Borowczyk i Zbigniew Małyszka - Jeziorany Śrem przed parą Zbigniew Sikora i Antoni Hertmanowski – ASY Donatowo oraz Ireneuszem Tomowiakiem i Tadeuszem Krysztofem – TIR Boszkowo.

Puchar dla najlepszego zawodnika z Turwi ufundowany przez PH Maria Prałat odebrał Zbigniew Sikora. Wyróżnienie otrzymał także najstarszy zawodnik turnieju Leonard Majchrzak.
Organizatorzy przygotowali 35 nagród dla czołowych zawodników w klasyfikacjiindywidualnej, pierwszej zawodniczki w klasyfikacji kobiet oraz członków trzech najlepszych drużyn i par

W imieniu wszystkich uczestników turnieju sołtysowi i paniom z rady sołeckiej składam serdeczne podziękowania za przygotowanie i obsługę imprezy. Jestem przekonany, że taki turniej z nutką naszej wielkopolskiej historii wszedł już na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez Kościańskie Stowarzyszenia Kopa Sportowego.

 

Grzegorz Ratajczak

 

 

Polski pokerzysta wygrał prestiżowy turniej i zarobił ponad 1 mln euro

polski pokerzysta wygr

Piotr Nurzyński wygrał turniej EPT w Barcelonie i zarobił ponad 1 mln euro. Polak pokonał w całej rywalizacji niemal 2 tys. zawodników!

Gwiazdor futbolu w szponach hazardu.

gwiazdor futbolu

Arda Turan znalazł się na cenzurowanym w kolorowej prasie. Gracz Barcy stracił fortunę w jednym z kasyn w stolicy Katalonii.

Arda Turan po zakończeniu sezonu w La Liga udał się do kasyna w Barcelonie, gdzie miał stracić dużą kwotę pieniędzy - dowiedziało się Catalunya Radio. Według relacji informatora stacji radiowej, turecki piłkarz "Dumy Katalonii" po przegraniu pewnej sumy próbował się odegrać i postawił wszystkie pieniądze, jakie miał przy sobie.

Nie miał jednak szczęścia. - Turan stracił fortunę w barcelońskim kasynie - można przeczytać w "El Periodico". Hiszpańskie media nie podają ile stracił zawodnik Barcelony, ale podkreślają, że może chodzić o bardzo duże pieniądze.

Zdaniem dziennikarza Xaviego Camposa, przegrana w kasynie miała mocno naruszyć majątek 30-letniego sportowca. Na liście płac w klubie z Camp Nou za ubiegły sezon Turan - z zarobkami na poziomie 4 mln euro rocznie - znalazł się na dziesiątym miejscu.

Kilka dni temu gwiazdor futbolu znalazł się w centrum skandalu, do którego doszło w samolocie, lecącym z turecką kadrą z meczu w Macedonii (wynik 0:0). Reprezentant Turcji miał zaatakować dziennikarza, który poruszył temat premii finansowych w eliminacjach do Euro 2016.

Źródło https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/693494/gwiazdor-barcelony-w-szponach-hazardu-przegral-duze-pieniadze-w-kasynie

DWHelena logo-main-2 

cc09 o

 

Logo_OPO_Cetniewo-male.jpgbk.jpgchelmza.jpggck.jpgkontra.jpgksks.jpgpuck.jpgskj70.jpgwlks.jpgwolsztyn.jpgzkpjpg.jpg