Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Czytaj więcej o polityce prywatności.
KASZËBË BASZKA Ogólnopolski Portal Baśkarzy

     baner-mrocza-MK18             baner-brama-pomorza-18

Pamięci baśkarzy, Franciszka Derry – pierwszego Mistrza Polski w Baśkę

pamiec baska

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, to czas na wspominanie osób, które odeszły od nas na zawsze.1 listopada są uroczystości Wszystkich Świętych. Wielu z nas traktuje ten dzień szczególnie. Odwiedzamy groby swoich przodków, wspominamy tych, którzy odeszli...

W tym dniu odwiedzamy cmentarze, żeby ozdobić groby zmarłych kwiatami i zapalić znicze. Pamiętajmy także, żeby w Dzień Zaduszny, czyli Zaduszki, wspominać naszych zmarłych kolegów „baśkarzy”. Ten dzień jest dniem wspominania zmarłych.

Zagonieni trudami dnia codziennego nie zawsze pamiętamy, o tych, co odeszli. Dlatego 1 i 2 listopada pamiętajmy o naszych kolegach, przyjaciołach - odwiedzajmy ich i pamiętajmy o nich... Pamiętamy „Kochaliśmy ich za życia, nie zapominamy po śmierci”.

Nie umiera ten - kto trwa w pamięci żywych. Pamięci:

Piotr Woelke, Michał Czarnowski, Jacek Prętki, Michał Dopierała, Henryk Pelowski, Daniel Czapiewski, Tadeusz Napiątek, Bronisław Waliński, Hubert Białk, Stanisław Wróbel, Mirosław Malc, Andrzej Gembickiego, Waldemar Pryczkowski, Waldek Kopania, Eugeniusz Bednarek, Franek Derra.

 

W tym roku odszedł od nas  Franciszek Derra (62 lata), wieloletni zawodnik zespołu Szumleś City oraz Kaszëbë Baszka (wcześniej Mestwin ZKP) Nowa Karczma, uczestnik turniejów sportowych. Zawsze reprezentował barwy tych dwóch zespołów, dumnie podkreślając, że jest przedstawicielem Gminy Nowa Karczma na turniejach sportowych.

Franciszek Derra, był pierwszym sportowo wyłonionym Mistrzem Polski w „Baśkę” ,w 2006 roku w Żukowie. Był bardzo pogodnym, radosnym zawodnikiem, z którym granie przy stole, była samą przyjemnością. Zawsze cenił postawę fair play oraz lubił nawiązywać przyjaźnie.

Franciszek Derra, zostawia ślad po sobie w świadomości i pamięci ludzi, z którymi przyszło mu się zetknąć na swej drodze życia. Bez wątpienia przeżył swe życie w najpiękniejszy z możliwych sposób – swym charakterem, postawą życiową, poświęceniem dla najbliższych, pogodą ducha, otwartością i życzliwością wobec drugiego człowieka oraz nie poddawaniem się i nie rezygnowaniem w najtrudniejszych ludzkich chwilach, dając innym radość i szczęście.

W naszej pamięci zostaną na zawsze ,,baśkarzami’’ ale także naszymi kolegami i rzyjaciółmi, których spotkaliśmy na naszej drodze.

 

 

Polski pokerzysta wygrał prestiżowy turniej i zarobił ponad 1 mln euro

polski pokerzysta wygr

Piotr Nurzyński wygrał turniej EPT w Barcelonie i zarobił ponad 1 mln euro. Polak pokonał w całej rywalizacji niemal 2 tys. zawodników!

Gwiazdor futbolu w szponach hazardu.

gwiazdor futbolu

Arda Turan znalazł się na cenzurowanym w kolorowej prasie. Gracz Barcy stracił fortunę w jednym z kasyn w stolicy Katalonii.

Arda Turan po zakończeniu sezonu w La Liga udał się do kasyna w Barcelonie, gdzie miał stracić dużą kwotę pieniędzy - dowiedziało się Catalunya Radio. Według relacji informatora stacji radiowej, turecki piłkarz "Dumy Katalonii" po przegraniu pewnej sumy próbował się odegrać i postawił wszystkie pieniądze, jakie miał przy sobie.

Nie miał jednak szczęścia. - Turan stracił fortunę w barcelońskim kasynie - można przeczytać w "El Periodico". Hiszpańskie media nie podają ile stracił zawodnik Barcelony, ale podkreślają, że może chodzić o bardzo duże pieniądze.

Zdaniem dziennikarza Xaviego Camposa, przegrana w kasynie miała mocno naruszyć majątek 30-letniego sportowca. Na liście płac w klubie z Camp Nou za ubiegły sezon Turan - z zarobkami na poziomie 4 mln euro rocznie - znalazł się na dziesiątym miejscu.

Kilka dni temu gwiazdor futbolu znalazł się w centrum skandalu, do którego doszło w samolocie, lecącym z turecką kadrą z meczu w Macedonii (wynik 0:0). Reprezentant Turcji miał zaatakować dziennikarza, który poruszył temat premii finansowych w eliminacjach do Euro 2016.

Źródło https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/693494/gwiazdor-barcelony-w-szponach-hazardu-przegral-duze-pieniadze-w-kasynie

DWHelena logo-main-2 

cc09 o

 

Logo_OPO_Cetniewo-male.jpgbk.jpgchelmza.jpggck.jpgkontra.jpgksks.jpgpuck.jpgskj70.jpgwlks.jpgwolsztyn.jpgzkpjpg.jpg