Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Czytaj więcej o polityce prywatności.
KASZËBË BASZKA Ogólnopolski Portal Baśkarzy

     baner-bolszew-18          baner-st-kiszew-18

Kop to sama przyjemność – wiersz dedykowany pasjonatom Kopa.

kop to sama

Fot. Gazeta Kościańska

 

Grają, bo lubią. Dzięki temu odpoczywają, resetują głowy, zapominają o kłopotach, miło spędzają czas i spotykają znajomych. Dla niektórych kop to kultywowanie tradycji, porównywalnej z tańcem ludowym, przyśpiewkami, czy muzyką. Kartom podporządkowują prywatne życie. O kim mowa? Oczywiście o miłośnikach kopa

Kop to niezwykle popularna gra karciana w całej Wielkopolsce. Na Śląsku zwą ją baśką, a na Kaszubach – kaszebe baszka. Nikt nie pamięta skąd się wzięła i kiedy zaczęto w nią grać. Jej zasady przekazywane są z ust do ust, z pokolenia na pokolenie. Od kilku już lat kop przeżywa swój renesans.

Sezon na kopa zaczyna się jesienią i trwa przez całą zimę, do wiosny, choć i latem organizowane są turnieje. Miłośnicy kopa założyli Kościańskie Stowarzyszenie Kopa Sportowego, którego celem jest krzewienie różnych form kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, kształtowanie pozytywnych cech charakteru i osobowości, integrowanie środowiska, wychowywanie dzieci i młodzieży przez kulturę fizyczną i sport oraz kultywowanie tradycji  gry w kopa.

Najbardziej zapaleni karciarze w roku robią sobie tylko wakacyjną przerwę od kopa. Jak zapewniają, przesytu nie czują. Wielu graczy przyjeżdża godzinę przed turniejem, by siąść przy stoliku i rozegrać tzw. partię rozgrzewkową. Grają wtedy na pieniądze. Przerwy także poświęcają na grę.

- Można się spotkać, porozmawiać nie tylko o kopie, a przy okazji wygrać puchar lub nagrodę rzeczową. To naprawdę przyjemność, patentu na wygranie nie ma. Wiele zależy od kart, umiejętności, które trzeba dobrze wykorzystać, no i partnera. Reszta to sprawa szczęścia.

W kopa grać może każdy. Nie ma znaczenia wiek, wykształcenie, płeć. Gros graczy jest w tzw. średnim wieku. W turniejach grają małżeństwa, matki lub ojcowie z dziećmi. I każdy ma szansę na wygraną. Jak to w kartach, wystarczy mieć trochę szczęścia.

- Szczęście jest najważniejsze, jak w miłości, można grać bardzo dobrze, ale jeśli karta nie idzie, to koniec. Można mieć słabe karty, a mimo to wygrywać. Przydaje się umiejętność logicznego myślenia, liczenia, dobra pamięć i wyczucie momentu. Czasem wariackie zagranie przynosi efekt. Karty są nieprzewidywalne. Nie ma reguły, wszystko zależy od łutu szczęścia.

To że kop staje coraz popularniejszy świadczy o tym zainteresowanie mediów ale też twórców. Poeta Genek Kuśnierek z Bonikowa napisał taki oto wiersz, który dedykuje miłośnikom Kopa.

 

Kop

Z pradziada na dziada – z chłopa na chłopa,
Taka tradycja – u nas gra się w kopa.
Z dziada na ojca – z ojca na syna
Tak u nas w kopa się grać zaczyna

Pamiętam czasy, będąc chłopcem małym,
Zza pleców dziadka podpatrywałem.
Siedziałem cicho nie mrużąc oka
Tak poznawałem zasady gry w kopa.

Maleńki pokój – w nim czterech chłopa,
Z wielką radością grywali w kopa.
Antoni i Józef – Ignacy z Wojciechem,
W tym gronie grali z pasją, z uśmiechem.

Drewniany stół aż podskakiwał,
Kiedy ktoś kontrę lub zolę grywał.
A po wygranej kontrze, zoleczce
Pito naparstkiem dobrą wódeczkę.

Gdy adrenalina w nich większa rosła,
Na stole drżała od stuknięcia forsa.
Uwierzcie mi kochani – bardzo proszę
Choć wierzyć się nie chce – były to grosze.

Wskazówki zegara się obracały,
Kontry i zole się powtarzały.
tak przyjaciele swój czas spędzali,
Nieraz do świtu w kopa grywali.

Dzisiaj gra w kopa się nieco zmieniła,
Nie jest już taka jak kiedyś była.
Żyjemy niestety już w innych czasach,
Lecz ciągle gra w kopa to wielka pasja.

Pan Grzegorz – prezes stowarzyszenia,
Ma powód do dumy i zadowolenia,
Bo na turnieju sportowego kopa,
Dziś można spotkać kobietę i chłopa.

Już dziś zaprasza na kolejne spotkanie,
Zarówno panów jak również panie.
I jak przystało na szefa i chłopa,
Pierwszy zasiądzie by zagrać w kopa.

Kolejny turniej jest już otwarty,
Każdemu życzę szczęśliwej karty.
Być może i ja się kiedyś skuszę,
I na turnieje wyruszę.

Eugeniusz Kuśnierek

 

 

Gwiazdor futbolu w szponach hazardu.

gwiazdor futbolu

Arda Turan znalazł się na cenzurowanym w kolorowej prasie. Gracz Barcy stracił fortunę w jednym z kasyn w stolicy Katalonii.

Arda Turan po zakończeniu sezonu w La Liga udał się do kasyna w Barcelonie, gdzie miał stracić dużą kwotę pieniędzy - dowiedziało się Catalunya Radio. Według relacji informatora stacji radiowej, turecki piłkarz "Dumy Katalonii" po przegraniu pewnej sumy próbował się odegrać i postawił wszystkie pieniądze, jakie miał przy sobie.

Nie miał jednak szczęścia. - Turan stracił fortunę w barcelońskim kasynie - można przeczytać w "El Periodico". Hiszpańskie media nie podają ile stracił zawodnik Barcelony, ale podkreślają, że może chodzić o bardzo duże pieniądze.

Zdaniem dziennikarza Xaviego Camposa, przegrana w kasynie miała mocno naruszyć majątek 30-letniego sportowca. Na liście płac w klubie z Camp Nou za ubiegły sezon Turan - z zarobkami na poziomie 4 mln euro rocznie - znalazł się na dziesiątym miejscu.

Kilka dni temu gwiazdor futbolu znalazł się w centrum skandalu, do którego doszło w samolocie, lecącym z turecką kadrą z meczu w Macedonii (wynik 0:0). Reprezentant Turcji miał zaatakować dziennikarza, który poruszył temat premii finansowych w eliminacjach do Euro 2016.

Źródło https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/693494/gwiazdor-barcelony-w-szponach-hazardu-przegral-duze-pieniadze-w-kasynie

MŚ w brydżu - Polacy Mistrzami Świata.

brydz polacy mistrzami swiata

fot. KoeppiK/Wikipedia CC-BY-SA 3.0

 

Polacy po raz pierwszy w historii mistrzostw świata w brydżu sportowym zdobyli złoty medal. W finale najważniejszego turnieju, jakim jest Bermuda Bowl pokonali w Madrasie (Chennai) reprezentację Szwecji 308:293.

DWHelena logo-main-2 

cc09 o

 

Logo_OPO_Cetniewo-male.jpgbk.jpgchelmza.jpggck.jpgkontra.jpgksks.jpgpuck.jpgskj70.jpgwlks.jpgwolsztyn.jpgzkpjpg.jpg