XV Światowy Zjazd Kaszubów we Władysławowie
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 19, czerwiec 2013 21:00

6 lipca 2013 r. odbędzie się Światowy Zjazd Kaszubów. W 2013 r. gospodarzem Zjazdu będzie miasto Władysławowo, które obchodzi jubileusz 50-lecia. Jak na spotkanie z muzyką, kulturą i sztuką Kaszub przystało, w programie XV Zjazdu Kaszubów we Władysławowie zaplanowane zostały koncerty kaszubskich kapel i kabaretów, nie zabraknie kaszubskich twórców ludowych, artystów i rzemieślników, rozegrany zostanie turniej w Kaszubską Baśkę. Uruchomiony zostanie specjalny pociąg „Transcassubia”.
Gwiazdą XV Zjazdu Kaszubów we Władysławowie będzie finalistka „Kaszubskiego Idola 2010” - Natalia Szroeder. Oprócz Natalii będzie można usłyszeć także Libera.
Aleja Gwiazd Sportu – najpopularniejszy deptak miasta, łączący pomnik Antoniego Abrahama z kościołem p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zmieni się tego dnia nie do poznania.
Program tego dnia zaskoczy mile nie tylko uczestników Zjazdu, ale również mieszkańców i turystów. Czarno-żółte stoiska twórców ludowych, balony i flagi z kaszubskim gryfem oraz scena, na której zaprezentują się regionalne zespoły wspierane przez kabaret Kuńda i Katarzynę Cichopek zapewnią wyjątkową zabawę. Gwiazdą wieczoru będzie Natalia Szroeder, której towarzyszyć będzie słynny polski raper Liber. Tradycyjnie pociąg Transcassubia przywiezie uczestników na dworzec główny, skąd barwnym korowodem przemaszerują Aleją Żeromskiego na mszę świętą o godz. 11:00. Oficjalne otwarcie zjazdu nastąpi o godzinie 13:00 na scenie, której naturalnym tłem będzie Bałtyk.
Na terenie Ośrodka Przygotowań Olimpijskich „Cetniewo” odbędzie się coroczny turniej gry w Baśkę.
Dodatkową atrakcją wydarzenia jest niepowtarzalna lokalizacja imprezy w dzielnicy Hallerowo, słynącej z letniskowej rezydencji Generała Józefa Hallera, a w sezonie letnim z licznych barów, restauracji i dyskotek. Niewątpliwym atutem tego miejsca jest piękna, szeroka plaża, z której widok na zachodzące za latarnię morską w Rozewiu słońce należy do najpiękniejszych na świecie.
W tym roku Zjazd odbędzie się po raz piętnasty. Historia największej plenerowej imprezy na Kaszubach sięga 1999 roku, kiedy to po wielu latach starań środowisku Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego udało się doprowadzić do utworzenia samorządu województwa pomorskiego, w którego skład weszły obszary zamieszkiwane tradycyjnie przez Kaszubów. Było to spełnienie marzeń i postulatów kilku generacji społeczników budujących ruch kaszubski. Na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa zorganizowano w Chojnicach w 1999 r. I Zjazd Kaszubów. Wybór tego miasta na gospodarza podyktowany był tym, że środowisko chojnickiego Zrzeszenia szczególnie wytrwale zabiegało o to, aby ziemię chojnicką odłączyć od województwa z siedzibą w Bydgoszczy i w imię zjednoczenia ziem kaszubskich przyłączyć do województwa pomorskiego ze stolicą w Gdańsku.
Turniej gry w „Baszka”, odbędzie się na terenie Ośrodka Przygotowań Olimpijskich „Cetniewo”. Zapisy drużyn do godz. 13/15. Turniej rozgrywany będzie wg obowiązujących przepisów gry w „Baszkã Sportową - Méster”, z asem serce jako najstarszym trumfem.
Program XV Światowego Zjazdu Kaszubów we Władysławowie:
6 lipca 2013
ok. 9:00 – 10:00 przypłynięcie do portu rybackiego we Władysławowie flotylli pomeranek z Półwyspu Helskiego;
ok. 9:30 – Przybycie pociągu „Transcasubia” na dworzec PKP we Władysławowie;
11:00 Msza święta w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie;
12:15 – 12:30 Przemarsz uczestników pod pomnik Antoniego Abrahama, odśpiewanie hymnu kaszubskiego, złożenie kwiatów pod pomnikiem Antoniego Abrahama.
12:45 przejście uczestników zjazdu z kościoła na Aleję Gwiazd Sportu gdzie odbędą się główne uroczystości
SCENA
13:00 Otwarcie XV Światowego Zjazdu Kaszubów na scenie przy Alei Gwiazd Sportu
13:15 Kaszëbsczié jezora – wszystkie zespoły
Występy zespołów
13:20 – 13:45 Kòleczkowianie
13:50 – 14:35 Etno-Giez
14:40 – 15:15 Kaszubianki
15:20 – 16:00 Manijôcë
16:05 – 16:55 przerwa techniczna próba Natalii Szroeder i Libera
17:00 – 18:00 Bliza
18:00 – 19:00 Kaszëbsczi Idol
19:00 Gwiazda Wieczoru Natalia Szroeder i Liber
Na zjeździe będzie również Jarmark Kaszubski, Namiot Biesiadny (mini scena w namiocie). Gastronomię zapewni mi.in. Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka oraz szkoły gastronomiczne, którzy będą serwować pyszną zupę rybną, rolmopsy oraz wędzoną belonę.










(Mirka Wasilke - pierwsza z prawej)

















