Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Czytaj więcej o polityce prywatności.
KASZËBË BASZKA Ogólnopolski Portal Baśkarzy

Rozmowa z Henrykiem Zatorskim, prezesem Chełmżyńskiego Klubu Sportowych Gier Karcianych.

Chełmża i okolice kartami stoją. Turnieje w Baśkę zyskały silną pozycję, nie tylko w regionie. Do Chełmży przyjeżdżają zawodnicy z wielu miast.


Od kiedy karty są obecne w Pana życiu?
Od bardzo dawna. Przed laty w wielu domach nie było telewizorów. Całymi rodzinami zasiadało się przy stole i grało, w baśkę lub tysiąca. Często przychodzili sąsiedzi. Wielogodzinne spotkania towarzyskie kwitły wówczas. Człowiek odczuwał radość ze spotkania z najbliższymi, rozwijał swoje umiejętności karciane oraz inteligencję. Teraz niestety wszystko sprowadza się do komputera i Internetu.


Czym jest Baśka?
Baśka rozpowszechniła się przede wszystkim na Kaszubach, docierając na nasze ziemie, Wielkopolskę oraz ziemię lubuską. To gra karciana, w której talia składa się z 16 kart, tworząc za każdym razem nowe rozdania. Nie jest to oczywiście gra hazardowa, aczkolwiek ma znamiona gry sportowej jak i typowo towarzyskiej. Z pewnością nie jest łatwa, zważywszy na małą liczbę kart. Wiele osób ma duże trudności żeby jej się nauczyć. Trzeba z nią troszkę poobcować. Jednak ktoś, kto zacznie i chce grać, szybko przyswoi sobie odpowiednią wiedzę. Trudno jest w kilku zdaniach wyjaśnić zasady gry. Co ciekawe, Baśka uczy zagrywek pokerowych, jak choćby blefowania.


Baśka to gra dla każdego?
Oczywiście. W każdym naszym turnieju dochodzą nowe osoby. Rzecz jasna najwięcej zawodników jest z Chełmży, natomiast pojawiają się również gracze z miejscowości ościennych. Przedział wiekowy jest zróżnicowany, od 20-latków po emerytów. Od września planujemy zorganizować zajęcia, podczas których każdy będzie mógł poznać tajniki tej gry. Cieszę się, że jest tyle chętnych osób. Spotykamy się raz w tygodniu, we wtorki w sali ChOK, od godziny 15. Gramy sobie przez kilka godzin i w każdej chwili można do nas dołączyć.


Gry karciane mają w Chełmży kilkuletnią tradycję.
Sekcja gier karcianych została stworzona w oparciu o grę w tysiąca. Od 2007 roku, raz w miesiącu organizujemy również turnieje w tysiąca. W tym właśnie roku wicestarosta Dariusz Meller zaproponował także zorganizowanie otwartych mistrzostw Chełmży w Baśkę podczas Dni Chełmży. Z czasem zaczęliśmy nawiązywać nowe kontakty. Ludzi, których poznajemy na różnego rodzaju turniejach, staramy się ściągnąć do nas. Jako klub „As Pik” funkcjonujemy natomiast od grudnia 2013 roku.

Ogromną popularnością cieszy się Chełmżyńska Liga Baśki, na którą ściągają gracze z różnych regionów Polski.
W tegorocznej Chełmżyńskiej Lidze Baśki uczestniczy 36 zawodników, w tym między innymi gracze z Gniewu. Aktualnym liderem rozgrywek ligowych jest prawie 80-letni gracz z tego miasta. W sumie będzie 10 turniejów. Przed nami piąty, który odbędzie się 31 maja. Poza mistrzostwami Chełmży, w tym roku, w marcu zorganizowaliśmy zawody o Puchar Chełmży. Zjechali się zawodnicy z Gniezna, Wejherowa, Gniezna, Chojnic. Łącznie grało 48 osób. Jak na Chełmżę jest to duża liczba uczestników.

TECZKA OSOBOWA:

Henryk Zatorski
- absolwent Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Założyciel sekcji gier karcianych w Chełmżynskim Ośrodku Kultury, później prezes klubu „AS PIK”. Lubi dobre kino i kabarety.

 

 

Polski pokerzysta wygrał prestiżowy turniej i zarobił ponad 1 mln euro

polski pokerzysta wygr

Piotr Nurzyński wygrał turniej EPT w Barcelonie i zarobił ponad 1 mln euro. Polak pokonał w całej rywalizacji niemal 2 tys. zawodników!

Gwiazdor futbolu w szponach hazardu.

gwiazdor futbolu

Arda Turan znalazł się na cenzurowanym w kolorowej prasie. Gracz Barcy stracił fortunę w jednym z kasyn w stolicy Katalonii.

Arda Turan po zakończeniu sezonu w La Liga udał się do kasyna w Barcelonie, gdzie miał stracić dużą kwotę pieniędzy - dowiedziało się Catalunya Radio. Według relacji informatora stacji radiowej, turecki piłkarz "Dumy Katalonii" po przegraniu pewnej sumy próbował się odegrać i postawił wszystkie pieniądze, jakie miał przy sobie.

Nie miał jednak szczęścia. - Turan stracił fortunę w barcelońskim kasynie - można przeczytać w "El Periodico". Hiszpańskie media nie podają ile stracił zawodnik Barcelony, ale podkreślają, że może chodzić o bardzo duże pieniądze.

Zdaniem dziennikarza Xaviego Camposa, przegrana w kasynie miała mocno naruszyć majątek 30-letniego sportowca. Na liście płac w klubie z Camp Nou za ubiegły sezon Turan - z zarobkami na poziomie 4 mln euro rocznie - znalazł się na dziesiątym miejscu.

Kilka dni temu gwiazdor futbolu znalazł się w centrum skandalu, do którego doszło w samolocie, lecącym z turecką kadrą z meczu w Macedonii (wynik 0:0). Reprezentant Turcji miał zaatakować dziennikarza, który poruszył temat premii finansowych w eliminacjach do Euro 2016.

Źródło https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/693494/gwiazdor-barcelony-w-szponach-hazardu-przegral-duze-pieniadze-w-kasynie

DWHelena logo-main-2 

cc09 o

 

Logo_OPO_Cetniewo-male.jpgbk.jpgchelmza.jpggck.jpgkontra.jpgksks.jpgpuck.jpgskj70.jpgwlks.jpgwolsztyn.jpgzkpjpg.jpg